מי אנחנו – חמש שנים להקמת העמותה

אלשיך – מרכז למוזיקה מסורתית הוא עמותה ללא מטרת רווח (משנת 2019). מאז פתיחת בית־הספר, בשנת 2018, שמנו לנו למטרה לקדם את החשיפה למוזיקה של המזרח על כל רבדיה. העמותה מספקת מסגרת לימודית ברמה הגבוהה ביותר, לצד גופים מקצועיים. בנוסף, היא מטפחת ומעודדת אמנים ומאפשרת מרחב ליצירה עבורם.

תחילה, פעילות העמותה התבטאה במסגרת הפעלת בית הספר למוזיקה של המזרח. כיום, לאחר חמש שנות פעילות – פעילות העמותה רחבת היקף ומקיימת אירועי תוכן לקהילה אשר חצו את גבולות הפעילות הלימודית, עם עשרות אירועי תרבות והופעות לקהל הרחב. פעילות זו התבטאה בעשרות אירועים נקודתיים וב-"פסטיבל הקסם השחור" שהתקיים ביולי 2022, וביולי 2023 וסיפק בכל מועד 4 ימים בהם מעל 20 הופעות, 5 כיתות אמן, ו-2 אורחים מחו"ל Okan Murat Öztürk מתורכיה ו- Angeliki Chatzivasileiou מיוון.


ביוני 2023 הוקם במרכז אלשיך בית להופעות בשם טרב.
"טרב" בערבית, הינו מצב תודעתי של שכרון חושים כתוצאה מהאזנה למוזיקה. 
הטרב הוקם על מנת לתת במה והוקרה למוזיקאים והרכבים אשר משמרים ומחדשים את המסורות המוזיקליות של המזרח. מערכת הסאונד בטרב נבנתה בהתאמה אישית ובאיכות הגבוהה ביותר על מנת חווית האזנה עוטפת ומלאה.
עד כה הספיקו מיטב המוזיקאים בישראל להופיע בטרב:
זיו יחזקאל, יאיר דלאל, אריאל כהן וחברי פירקת אלנור, רביד כחלני וקולות תימן,
שי בן צור ובן אילון, יוסי פיין, אמיר שאהסאר, אבטה בריהון ועוד רבים וטובים.

לצד ההופעות של המוזיקאים המובילים בתחום, הטרב מעניק במה וחשיפה ליוצרים צעירים.

לא די בזאת, לקראת שנת 2024 העמותה החלה בהליך הקמת "ספרית אל המזרח" על שם שאול פתיה זצ"ל. אוצרת הספריה – פרופ' חביבה פדיה, הינה נכדתו של המקובל אשר הספריה קרויה על שמו. ספריית אל המזרח הינה הספרייה הראשונה בישראל אשר אוצרת, מחברת, מאגדת, יוצרת ומחדשת את עולמות המוזיקה-פיוט-ומיסטיקה במקום אחד. בנוסף לכך עוסקת בעבודות מחקר ושימור המסורות.

 

מהפעילות העשירה וצמיחתו המהירה של המרכז, מתקבלת תמונה כי ישנו צמא אדיר למוזיקה מסורתית, בין אם זה רצון ללמוד אותה, לנגן אותה, להאזין לה ולשמר אותה.

שמעון שי
מנהל, מייסד ויו״ר הועד המנהל

נולד בשנת 1976 באוני, גאורגיה. בגיל שנתיים עלה עם משפחתו לישראל וגדל בירושלים. שי שירת בצה"ל כלוחם בגולני. לאחר שירותו למד באוניברסיטת מזרח לונדון (University of East London) וסיים תואר ראשון במינהל עסקים. בשנת 2003 פנה לתחום הקולנוע והתקבל ללימודים בבית־הספר סם שפיגל ליצירה קולנועית, בית־הספר המוביל ללימודי קולנוע בישראל, וסיים את לימודיו בהצטיינות. סרטו הקצר "סימני דרך" זכה בפרס הסרט הקצר בפסטיבל הקולנוע ירושלים, בשבעה פרסים בינלאומיים ואף הוקרן בפסטיבל ונציה היוקרתי.

בגיל ארבעים פנה להגשים חלום נוסף – ללמוד לנגן על קלרינט טורקי מוזיקה מסורתית. במהלך הנסיעות הארוכות למרכזי לימוד בערים מרוחקות, החליט שי לעשות מעשה – הוא איתר בניין לשימור בן שלוש קומות ברחוב אלשיך, בשכונת כרם התימנים, ושם הקים את בית־הספר הראשון למוזיקה מסורתית בתל־אביב.

פרטי העמותה

אלשיך – מרכז למוזיקה מסורתית, תל אביב

ע"ר 580692416

עמותה נוסדה בשנת 2019

כתובת העמותה: אלשיך 25 תל אביב, 6330724